Skip to content ↓
Westleigh Methodist Primary School

Westleigh Methodist Primary School

Membership - 2019/20

Westleigh Methodist Local Advisory Board

Name Date of Appointment  Terms of Office Who Appointed Date Step Down Responsibility
Xanthe Moragrega 01/09/2019 ex-officio     Headteacher
Karen Aspinall 15/09/2019 4 Years Appointed-Foundation   EYFS
Lindsay Burgess 15/09/2019 4 Years Elected-Parent   EYFS
Renee Cadman 01/09/2017 4 Years Appointed-Foundation   Finance Committee, Pupil Premium and Personal Development
Dawn Lancashire 01/09/2017 4 Years Appointed   Governor Reviewer,  Chair , English, reading, Leadership and Management
Elizabeth Smith 01/09/2017 4 Years Appointed-Foundation   Child Protection and Safeguarding, Behaviour and Attitude
Penny Hammond 10/10/2018 4 Years Staff   SEND
Christy Coleman 28/09/2018 4 Years Staff   Health and Safety
Shane Pilkington 20/03/2019 4 Years Elected - Parent   Maths, Science and Wider Curriculum